8.8K fun run to fair | Slideshow

On Saturday morning, Aug. 19 at 9 a.m. runners stood at a starting line making 40 years of racing. Island Rec’s 8.8K fun run on Saturday, Aug. 19 began on Spring Street, went through town on Warbass to Turn Point, to Pear Point, to Argyle and ended at the county fair. The race is described by organizers as a fun run/walk for all ages Xtreme Fitness is the Premier Sponsor of this event.

Women Overall

Alyssa Ligouri 40:49

Gaylene Donner 44:28

Stephanie Conner 46:42

Under 10

Atziry Orozco – 6 – 57:23

10-14:

1st: Ahyram Orozco – 55:26

2nd: Ella Raichlen – 57:24

15-19:

1st: Cecilia Vaughn – 52:23

20-24:

1st: Erin Anderson – 56:38

2nd: Alexandria Van Voris – 1:17:42

25-29:

1st: Alyssa Liguori – 40:49

30-34:

1st: Jamie Rice – 56:16

2nd: Julianne Jacobsen – 1:15:25

3rd: Jamie Jacobsen – 1:15:27

35-39:

1st: Stephanie Conner – 46:42

2nd: Anne Linde – 47:03

3rd: Melissa Alspaugh – 56:17

40-44:

1st: Jennifer Ward – 46:47

2nd: Carmen Orozco – 57:26

3rd: Kristy Rakhlen – 57:30

45-49:

1st: Kim Erickson – 56:15

2nd: Tammy Cotton – 1:24:34

50-54:

1st: Elisabeth Compton – 51:05

2nd: Shannon Kelley – 53:06

3rd: Lisa Blair – 53:33

55-59:

1st: Gaylene Donner – 44:28

2nd: Teresa DeGraff – 1:10:51

3rd: Shona Aiken – 1:13:44

60-64:

1st: Martha Pilcher – 53:18

2nd: Andrea Anderson – 56:54

3rd: Kathryn Hansen – 1:09:51

65-69:

1st: Mary Mager – 1:05:36

2nd: Shelley Cort – 1:24:35

3rd: Debbie Pigman – 1:24:36

70-74:

1st: Carol Capps – 1:24:41

2nd: Cathy Tochluk – 1:24:57

3rd: Barbara Sharp – 1:28:34

75 and over:

1st: Delores Anderson – 1:15:28

2nd: Patricia Santa Cruz – 1:23:32

Men Overall

Patrick Kelly 35:09

Alex Armstrong 36:41

Hunter Rustad 36:44

Under 10

James Kennedy – 6 – 56:32

Alex Kennedy 1:18:02

10-14:

1st: Sam Cox – 46:12

2nd: Aaron Orozco – 50:31

3rd: Will Stephens – 54:39

15-19:

1st: Hunter Rustad – 36:44

20-24: n/a

25-29:

1st: Oscar Rivera – 37:27

2nd: Justin Blair – 46:51

3rd: Tobi Lehman – 47:10

30-34:

1st: Zach Williams – 41:58

2nd: Brandn Baney – 46:43

3rd: Jacob Wagner – 46:49

35-39:

1st: Alex Armstrong – 36:41

2nd: Brian Linde – 41:34

40-44:

1st: Kelby Anderson – 37:35

2nd: Jed Grodin – 39:37

3rd: Humberto Orozco – 50:32

45-49:

1st: Patrick Kelly – 35:09

2nd: Ryan Terpening – 43:29

3rd: John Kurtz – 53:21

50-54:

1st: Ross Lockwood – 41:32

2nd: Alexander Potapov – 45:00

3rd: Greg Cox – 46:59

55-59:

1st: Michael Kulper – 40:32

2nd: Brian Donner – 46:55

3rd: Greg Anderson – 56:55

60-64:

1st: Ronald Heeran – 1:00:17

2nd: Bob Carroll – 1:03:17

3rd: Jonathon Taylor – 1:15:29

65-69:

1st: James Grunelsen – 1:15:26

2nd: Brad Pillow – 1:30:12

70-74:

1st: Robert Colley – 1:00:20

2nd: Alan Grodin – 1:43:27

75 and over:

1st: Rick Galer – 1:16:14

2nd: George Dodge – 1:16:17

3rd: Gys “Geis” Bruins – 1:17:08